Edukacja

Studia w Anglii – koszty, które musisz ponieść

Brytyjski kierunek jest jednym z najchętniej wybieranych przez polskich studentów, szukających jakościowego miejsca na edukacji. W niektórych przypadkach dystansowane jest to jednak przez koszty studiów w Anglii, które są dość wysokie, ale z drugiej strony mogą zostać zredukowane dzięki rządowemu programowi.

Koszty studiów w Anglii są relatywnie wysokie. Maksymalna wysokość rocznego czesnego na większości brytyjskich uczelni wynosi 9250 funtów, a jeśli pomnożymy tę kwotę przez trzy lata edukacji, całościowo zbierają się niezwykle wysokie koszty. Pomimo tak wygórowanych stawek w kontekście polskich zarobków, jest to bardzo trudna do przeskoczenia zapora, ale z drugiej strony, edukacja w Anglii jest skonstruowana w taki sposób, że pośrednio studenci otrzymują w zamian wartości i wiedzę, która zdecydowanie im pomoże w dalszym życiu.

Zwykło się mówić, że wszystkie pieniądze, jakie studenci zainwestują w naukę w Anglii, zostają im oddane pod różnymi postaciami. Jedną z form jest możliwość korzystania z niezwykle tanich lub nawet darmowych lunchów. Ponadto większość osób wyjeżdżających przyznawała, że koszty studiów w Anglii równoważyły im się w postaci darmowych wycieczek organizowanych przez uniwersytety lub zagranicznych projektów edukacyjnych.

To jednak nie wszystko. W odróżnieniu od wielu innych krajów, w tym także Polski, angielskie uczelnie oferują niezwykle bogato wyposażone sale gimnastyczne, siłownie, biblioteki, a także innych miejsc pomocnych podczas edukacji.

Koszty studiów w Anglii

Pierwszą, podstawową grupę koniecznych kosztów stanowią kwestie zakwaterowania i codziennego życia. Tak jak w wielu innych przypadkach, jest to uzależnione od lokalizacji, ale uśrednione stawki przedstawiają się następująco:

 • Akademik – od 70 funtów na tydzień

 • Kwatera prywatna/pokój – od 50 funtów za tydzień (plus media)

 • Codzienne życie (jedzenie, wyjścia) – ok 40 funtów na tydzień

Analizując wszystkie wydatki, należy mieć na uwadze, że wyznacznikiem nie powinna być stolica, czyli Londyn. W przeważającej ilości przypadków miesięczne koszty życia w tym mieście mogą sięgnąć nawet 1500 funtów, na co wpływ ma niezwykle przesycony rynek nieruchomości, wysokie ceny żywności i innych atrakcji. W mniejszych miastach przeciętny budżet miesięcznego życia powinien zmieścić się w granicach 500-600 funtów.

Zakwaterowanie istotnym kosztem studiów w Anglii

Stolica Anglii nie jest zbyt przyjaznym miejscem dla zagranicznych studentów, jeśli chodzi o opłaty za akademiki. W wielu przypadkach tygodniowe stawki wahają się od 140 do nawet 350 funtów, co skutecznie potrafi zniechęcić do wyboru tej lokalizacji. Jeśli dołoży się do tego wysokie koszty utrzymania, czyli jedzenie, aktywności towarzyskich czy innych, w przeciągu tygodnia utrzymanie w Londynie może bardzo mocno naruszyć każdy portfel.

Zdecydowanie korzystniej wyglądają stawki w innych miastach. Koszty studiów w Anglii w kontekście wynajęcia akademika na University of Sunderland zaczynają się już od 70 funtów, zaś uczelnie w Coventry oferują obcokrajowcom zakwaterowanie w cenach już od 100 funtów. Większość angielskich uczelni tworzy plany zajęć w taki sposób, aby studenci mogli podjąć dorywcze prace,co w dużej mierze pomaga radzić sobie z wysokimi kosztami.

Obniżenie kosztów studiów w Anglii

Od 2016 roku istnieje możliwość zdecydowanej obniżki kosztów studiów w Anglii. Jest to możliwe dzięki kredytowi studenckiemu, który może wynieść nawet 10280 funtów. Dzięki temu polscy studenci mogą mieć zapewnione tak naprawdę darmowe studiowanie. Co ważne, dofinansowanie przeznaczone jest na osobiste konto ucznia, a nie konto uczelni, co powoduje, że jeśli czesne na danej uczelni są niższe, niż kwota pożyczki, reszta pieniędzy może zostać przeznaczona na codzienne życie czy zakwaterowanie.

Wprowadzając istnienie takiej możliwości, brytyjski rząd wprowadził również listę programów, których studenci mogą otrzymać pożyczkę. Są nimi:

 • MA (Master of Arts),

 • MSc (Master of Science),

 • MBA (Master of Business Administration),

 • MEd (Master of Education),

 • LLM (Master of Laws),

 • MFA (Master of Fine Art),

 • MLitt (Master of Letters),

 • MMus (Master of Music),

 • MPhil (Master of Philosophy); chyba, że prowadzi to bezpośrednio do PhD,

 • MRes (Master of Research); chyba, że prowadzi to bezpośrednio do PhD,

 • MSt (Master of Studies).

Najważniejszą cechą kredytu studenckiego jest to, że liczyć na niego będą mogli jedynie Ci, którzy wcześniej nie ukończyli żadnych studiów magisterskich. Do jego spłaty dochodzi dopiero w momencie zakończenia toku edukacji i osiągnięciu zarobków na poziomie co najmniej 21 tysięcy funtów (mieszkając w Anglii) i 13 tysięcy funtów (mieszkając w Polsce). Od kwoty, która będzie przewyższała te wartości, co miesiąc będzie potrącane 6%.

Jakby tego było mało, kredyt studencki po 30 latach może ulec przedawnieniu. Jeśli w tym czasie absolwent nie wykazywał zarobków na poziomach podanych w poniższej tabeli, po prostu traci on swoją ważność, nawet jeśli nie został w pełni spłacony.

Koszty studiów w Anglii – raty kredytu dla absolwentów pracujących w Anglii:

 

Roczne zarobki

Miesięczne zarobki

Rata kredytu

Max 21 tysięcy funtów

Max 1750 funtów

0 funtów

22 tysiące funtów

1833 funty

5 funtów

25 tysięcy funtów

2083 funty

20 funtów

30 tysięcy funtów

2500 funtów

45 funtów

35 tysięcy funtów

2916 funtów

70 funtów

40 tysięcy funtów

3333 funty

95 funtów

 

Tak korzystne warunki i możliwość umorzenia kredytu studenckiego powodują, że koszty studiów w Anglii teoretycznie stają się zdecydowanie niższe. Aby jednak móc skorzystać z jednorazowe zapomogi ze strony brytyjskiego rządu, należy pamiętać o kilku warunkach:

 1. Brak spłaty raty – nie ma możliwości, aby absolwent zapomniał o spłacie raty, ściągając tym samym na siebie problemy. W takich sytuacjach przyszli pracodawcy automatycznie obniżają kwotę wynagrodzenia o wartość kolejnej raty w comiesięcznych odstępach, jeszcze przed potrąceniem podatku. To zdecydowane ułatwienie, zwłaszcza dla zapominalskich

 2. Zaciągnięcie kredytu studenckiego nie będzie miało w przyszłości wpływu na zdolność kredytową. Byłoby to możliwe jedynie w sytuacji, gdy z innych powodów wiarygodność bankowa mogłaby zostać nadwyrężona, na przykład z powodu niespłaconych innych należności

 3. Jeśli po zakończeniu toku studiów i rozpoczęciu okresu spłat ratalnych kredytu absolwent zdecyduje się na wyjazd do innego kraju, musi o tym fakcie poinformować Student Loans Company i wypełnić formularz Overseas Income Assessment.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]