Ciekawostki

Śmieszne teksty po angielsku z tłumaczeniem

Język angielski jest niezwykle popularny. Oznacza to, że coraz lepiej sobie z nim radzimy. Polacy plasują się na 8 miejscu pod względem znajomości języka angielskiego. To naprawdę świetna wiadomość. Ale do pierwszego miejsca wciąż nam daleko. Tym bardziej, że ta komunikacja nie zawsze przebiega zgodnie z naszymi zamierzeniami. Równie często jak mówimy po angielsku zdarzają nam się przeróżne wpadki językowe. Nic w tym dziwnego.

Często uczymy się języka angielskiego na zasadzie prób i błędów. A to jak często błądzimy okazuje się w praktyce. Śmieszne wpadki językowe zdarzają wielu osobom. Nawet gwiazdom filmu i politykom. Któż z nas nie pamięta chociażby słynnej wpadki Donalda Tuska po nominacji na Szefa RE. Wpadkę szybko podchwyciły media. I nawet ukazała się książka nawiązująca do tej sytuacji. Znamy ją jako „Polish your English”. Dlatego nie powinniśmy pomyłek traktować jako porażkę. Raczej jako nowe doświadczenie w nauce języka angielskiego. Bo tak naprawdę język angielski w naszym, polskim wydaniu jest pełen dwuznaczności. Jesteśmy bardzo kreatywni w tworzeniu zaskakujących wyrażeń po angielsku. Dziś krótki ranking śmiesznych tekstów po angielsku z tłumaczeniem.

Śmieszne teksty po angielsku – czy znasz język angielski?

Dziś większość z nas uważa, że dobrze zna angielski. W końcu słownictwo i gramatyka nie są skomplikowane. Mało kto jednak wie, że najtrudniejsze w nauce języka angielskiego jest zrozumienie żartów. Bo nauka angielskiego to nie tylko wspomniane słownictwo i gramatyka. To także umiejętność odczytania dowcipu. I zrozumienia go. To także poznanie innej kultury i mentalności. A to trudna sztuka.

Do błędów językowych i śmiesznych tekstów należy podejść z dystansem. Ale nie należy ich lekceważyć. Warto wyciągnąć z nich wnioski i nie popełniać więcej. Błędy językowe świadczą bowiem o braku znajomości angielskiego. A tego chyba chcemy uniknąć. Lubimy śmiać się z innych. Z siebie niekoniecznie. Co zrobić aby poznać język i nie stać się obiektem żartów innych? Sprawdź czy znasz tłumaczenie znanych cytatów po angielsku. A może już zaliczyłeś wpadkę?

Śmieszne teksty po angielsku z tłumaczeniem

Poniżej podajemy kilka tekstów po angielsku. Po lewej stronie polski tekst, po prawej dosłowne tłumaczenie na angielski.

Bardzo długie zasłony – never ending story

Czuję do Ciebie pociąg – I feel train to you

Zapłaciłem za to pięć patyków – I paid five sticks for that  

Nie dam się zrobić w konia – I will not be made into a horse

Mówiąc bez ogródek – to talk without a small garden

Przejść na drugą stronę ulicy – to go to the second page of the street

Czy podzielasz moje zdanie? – Do you divide my sentence?

Pokój z Tobą – Room with you

My są równe chłopy – We are equal peasants

Kto pierwszy, ten lepszy who’s first is the best

Moja dziewczyna jest mi bardzo droga – my girlfriend is very expensive to me

W mordę jeża! – In the face of hedgehog!

To jedynie wybrane przykłady naszej kreatywności w angielskim. Okazuje się jednak, że lapsusy językowe nie dotyczą wyłącznie nas, zwykłych osób. Wciąż w miejscach publicznych możemy natrafić na takie językowe „ciekawostki”. Wystarczy przejść się po restauracjach i sprawdzić menu. Zaskakujące oryginalnością zestawy słów mogą wprawić nas w zakłopotanie. Jak duże zaskoczenie może nas czekać w restauracji? Badanie takie przeprowadzili studenci pewnej polskiej uczelni. Po odwiedzeniu lokali stworzyli listę pomyłek w tłumaczeniu dań. Wśród nich pojawiły się ice cream with the lawyer (lody z prawnikiem) i cervical carcinoma (potrawa z raka szyjki macicy). Śmieszne? Raczej to śmiech przez łzy. Takie błędy nie powinny mieć miejsca. Wpadka językowa popełniona w gronie prywatnym jest do wybaczenia. W miejscu publicznym już nie.

Śmieszne teksty po angielsku – kreatywni za granicą

Nie tylko Polacy potrafią tworzyć zaskakujące konstrukcje językowe. Okazuje się, że inne nacje tworzą równie ciekawe angielskie słówka. Język angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie. Nie ma miejsca, w którym nie dogadamy się w tym języku. Jednak i poza naszym krajem też zdarzają się ciekawe wpadki. Najczęściej zdarzają się, gdy zamiast powierzyć tłumaczenie nawet kilku, krótkich fraz tłumaczowi, korzystamy z tłumacza online. Chcąc oszczędzić czas, sami wpadamy w pułapki językowe.

Okazuje się, że równie często śmieszne teksty po angielsku zdarzają się innych krajach europejskich i azjatyckich. Oto kilka prawdziwych przykładów.

Reklama przejażdżki na ośle w Tajlandii po angielsku wygląda tak: Would you like to ride on your own ass? Chyba każdy poznał tę zachwycająca niepoprawność? Z kolei reklamujący swój asortyment sklep w Paryżu proponuje: „Dresses for street walking”. Znamy te sukienki na spacer uliczny? Inną ciekawą propozycję po angielsku ma dla pań sklep w Hongkongu, który oferuje ” Ladies may have a fit upstairs”. Niedorzeczne, a jednak prawdziwe.

Jak unikać śmiesznych wpadek językowych?

Każdy powinien uczyć się na błędach. Najlepiej własnych. Podczas nauki języka angielskiego wiele razy zdarzy nam się popełnić jakąś gafę. Ważne aby umieć wyciągać z nich wnioski. I nie popełniać tych samych błędów językowych. Ucząc się angielskiego warto korzystać z rożnych form nauki. Dobrym pomysłem jest poznawanie języka poprzez czytanie. Na początku wystarczą opowiadania po angielsku. Z nich wiele się nauczymy. Warto również analizować schemat tekstu czytanego. Każde słówko sprawdzić w słowniku. Im więcej czasu poświęcimy na naukę, tym mniej śmiesznych tekstów będziemy tworzyć. Ale nie należy się poddawać. Z pewnością podczas nauki angielskiego zaliczymy niejedną wpadkę językową. Warto podejść do nich z uśmiechem i pokorą. To właśnie błędy językowe dają nam motywację do pracy i nauki. Zatem, uczmy się na błędach. A jeśli nie czujemy się na siłach aby samodzielnie przetłumaczyć tekst, powierzmy go doświadczonemu tłumaczowi. Tym bardziej gdy tekst ma być umieszczony w miejscu publicznym. Bo tu znaczenie ma jakość i poprawność przekładu. A profesjonalny tłumacz lepiej poradzi sobie z tym niż osoba przypadkowa.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]