
Mistrz w swoim fachu. Najsłynniejsze dzieła Ernesta Hemingway’a
Nazywany wiecznym podróżnikiem i kolekcjonerem przygód amerykański pisarz pozostawił po sobie sporo klasowych powieści, a część z nich obecnie stanowi kanon lektur szkolnych. Najsłynniejsze dzieła Ernesta Hemingway’a doprowadziły go do najcenniejszej literackiej nagrody.
Amerykański dziennikarz i pisarz, Ernest Hemingway jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w swojej dziedzinie w całej historii literatury. Jego ekonomiczny i zaniżony styl, który sam nazwał teorię góry lodowej, miał silny wpływ na fikcję XX wieku. Co więcej, jego szalony styl życia, okraszony wieloma przygodami był tematem wielu publikacji w pierwszej połowie i na początku drugiej połowy ubiegłego wieku.
Większość swoich dzieł wypuścił w świat między połową lat 20., a połową lat 50. Najsłynniejsze dzieła Ernesta Hemingway’a doprowadziły go do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymał w 1954 roku. Opublikował łącznie siedem powieści, sześć zbiorów opowiadań i dwie prace non-fiction. Trzy opowiadania, cztery kolekcje opowiadań i trzy dzieła non-fiction ujrzały światło dzienne dopiero po jego śmieci. Wiele z nich do dziś uważany jest za klasyki amerykańskiej literatury.
Najsłynniejsze dzieła Ernesta Hemingway’a
,,Komu bije dzwon”
Wydawana została w 1940 roku i uznawana jest za jedno z najsłynniejszych dzieł Ernesta Hemingway’a. Treść powieści opowiada o partyzanckim oddziale, który walczył po stronie republikanów w trakcie hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936-1939. Opowiada również o psychologicznym obrazie człowieka, który na własnej skórze doświadczył zjawiska wojny.
Hemingway postanowił napisać tę powieść w oparciu o swoje dwie podróże do Hiszpanii w rzeczonym czasie w roli korespondenta. Przez pewien okres swojego pobytu był również włączony do szeregu żołnierzy brygad międzynarodowych. Na miejscu akcji poznał byłego generała pułkownika Armii Czerwonej i generała broni Ludowego Wojska Polskiego, Karola Świerczewskiego, który znalazł się w powieści jako generał Golz. W trakcie swojej wizyty pisarz poznał wielu wpływowych ludzi, na których oparł fabułę tego dzieła.
,,Stary człowiek i morze”
Wydane w 1952 roku opowiadane, które powstało rok wcześniej, podczas pobytu Hemingway’a na Kubie. Przyjęło się, że jej powstanie było głównym powodem, dla którego w 1954 roku Amerykanin otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W rolę główną wcielił się stary kubański rybak, Santiago, który miał być odwzorowaniem postaci Gregorio Fuentesa, zmarłego w 2002 roku rybaka.
Fabuła tej jednej z najsłynniejszych dzieł Ernesta Hemingway’a opowiada o Santiago, który w trakcie burzliwej pogody i ogromnych sztormów postanowił udać się na połowy. Rybak chce udowodnić, że pomimo swojego sędziwego wieku i coraz bardziej postępującej niedołężności, nie będzie stanowiło to dla niego przeszkody. W drodze powrotnej, uradowany złapaniem potężnego Marlina Santiago musi walczyć nie tylko ze złowioną rybą, ale także rekinami, które nieustannie
mu zagrażają.
,,Słońce też wschodzi”
Kolejne z najsłynniejszych dzieł Ernesta Hemingway’a. Wydane na światło dzienne zostało w 1926 roku, natomiast pierwsze polskie wydanie pojawiło się dopiero 32 lata później. Powieść powstała na skutek wypraw Amerykanina do Paryża, gdzie pełnił rolę zagranicznego korespondenta gazety ,,Toronto Star”, a także hiszpańskiej Pampeluny, w której po raz pierwszy na własne oczy obserwował zmagania podczas święta Sanfermines.
Fabuła skupiona jest na grupie amerykańskich i brytyjskich ekspatriantów, którzy opuścili stolicę Francji i udali się do Hiszpanii w celu obejrzenia walki byków. Powieść skupia w sobie wiele wątków miłosnych między głównymi bohaterami, a także tematykę nadużywania alkoholu
i wynikających z tego kłótni.
,,Pożegnanie z bronią”
Powieść wydana w 1929 roku. Podzielona jest na pięć części i w każdej z nich opowiadane są różne losy głównego bohatera, amerykańskiego sanitariusza, Frederica Henry’ego, który walczył
we włoskiej armii podczas I wojny światowej. Fabuła przekształca się w powieść miłosną, kiedy poznaje wolontariuszkę Czerwonego Krzyża, Catherinę Barkley. W trakcie walk Henry zostaje ranny i kiedy dochodzi do siebie w szpitalu, uczucie między nimi narasta.
To jedno z najsłynniejszych dzieł Ernesta Hemingway’a łączy w sobie wiele wątków, poruszanych przez autora w większości swoich powieści, czyli narastającą między bohaterami miłość w trakcie wojny. Ponadto Amerykanin zastosował w niej liczne monologi w wykonaniu głównego bohatera, a także liczne i szczegółowe opisy przyrody. Co więcej, ,,Pożegnanie z bronią” jest opisem opartym na biografii samego Hemingway’a.
,,Pięćdziesiąt kawałków”
Jedno z opowiadań Hemingway’a, które po wydaniu w 1927 roku znalazło się w kolekcji ,,Mężczyźni bez kobiet”. Fabuła dotyczy Jacka, boksera, który stoi przed swoją ostatnią walką
w karierze. Pomimo wyraźnej przewagi przeciwnika i jednocześnie nikłych szans na zwycięstwo głównego bohatera, bierze sobie za honor podejście do walki, aby zarobić pieniądze dla swojej rodziny. Ostatecznie zostaje zdyskwalifikowany za nieuczciwy cios.

Nazywam się Heronim Woźniak i pochodzę w Krakowa, gdzie mieszkam i pracuję. Czytanie książek i pisarstwo fascynowało mnie od dziecka. Dzięki temu zdobyłem doświadczenie i praktykę w pisaniu. Od ponad 5 lat pracuję jako copywriter i sprawia mi to niesamowitą przyjemność. Interesuję się filmem i dobrą książką, którym poświęcam każdą wolną chwilę. W przypadku pytań chętnie pomogę i odpowiem na wszystkie pytania związane z moją pracą. Poza pracą i filmem, uwielbiam również długie spacery z moim psem.