Edukacja

Metody nauczania języka angielskiego

Języki obce są dla nas dziś coraz mniej obce. A najbliższym nam do nauki jest język angielski. Uczyć się go zaczynamy już od najmłodszych lat. Dzięki temu możemy go opanować na poziomie języka ojczystego. Aby jednak tak było, nauczyciel powinien przyjąć odpowiednie metody nauczania. Przez lata metody nauczania języków obcych zmieniały się. Przez to dziś możemy korzystać z wielu sprawdzonych technik nauki. Jak uczyć angielskiego dzieci? Tak, aby nauka była efektywna i przynosiła radość dzieciom? Czy przyswajanie języka przez dzieci w wieku 6-10 lat jest takie samo jak języka ojczystego? Sprawdźmy to dziś. Oto krótki przewodnik o metodach nauczania języka angielskiego.

Metody nauczania języka angielskiego. Nauka a przyswajanie u dzieci

Wiele lat doświadczeń zaowocował różnymi metodami nauczania języka angielskiego oraz ich krytyką. Jakie są najważniejsze metody nauczania tego języka? Zgodnie z metodyką nauczania możemy wyróżnić kilka popularnych technik nauki angielskiego. Jedne z nich są tradycyjne, inne nie. Jaką metodę obrać gdy uczniem jest dziecko? Czy wszystkie metody nauczania angielskiego są efektywne? Jak uczy się dziecko, a jak dorosły? Przy nauczaniu języka angielskiego dzieci problem jest bardziej złożony. Dlaczego?

Bo dziecko przyswaja wiedzę inaczej niż dorosły. Uczeń w wieku kilku lat nie poświęci godziny na naukę. Raczej kilkanaście minut. I ta lekcja musi być dla niego atrakcyjna. Co to oznacza? Pamiętajmy, że dziecko nie będzie wkuwać reguł gramatycznych. Stąd nauka angielskiego musi być ciekawa. Jaką metodę nauki nauczyciel powinien przyjąć? Zabawy. To najskuteczniejsza forma nauki dla dzieci. Poprzez scenki, obrazki i rymowanki dziecko uczy się najszybciej. Jest w stanie przyswoić więcej wiedzy niż nam się wydaje. Ale taka zabawa nie może trwać długo. Zwrócenie i zatrzymanie uwagi kilkulatka jest bardzo trudne. Stąd nauka i utrwalanie wiedzy odbywa się w trakcie wspólnej zabawy. Dzięki temu maluch szybko przyswoi nowy materiał i utrwali już znany. Jaką metodę nauczania angielskiego wybrać? Na co należy zwrócić uwagę? Czy lepsze są sprawdzone, tradycyjne metody? Czy może sięgnąć po te nowoczesne? Oto popularne metody nauczania języka angielskiego.

Warto przeczytać: Programy do tłumaczenia filmów

Tradycyjne metody i techniki nauczania języka angielskiego

Istnieje wiele metod nauki języka obcego. Nie tylko języka angielskiego. Każda z nich opiera się na czymś innym. Jedne z nich główny nacisk kładą na gramatykę, inne na mówienie. Którą z nich wybrać? Ich ilość jest naprawdę ogromna. A wybór konkretnej stanowi nie lada wyzwanie. Nie tylko dla nauczyciela, także dla ucznia. Bo od tego wyboru zależą nasze kompetencje językowe. Czym kierować się podczas wyboru metody nauki? Na co zwrócić uwagę? Wszystko zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć.

Rozpoczynając naukę języka obcego warto nad tym się zastanowić. I wybrać metodę, która będzie dopasowana do zainteresowań i stylu nauki ucznia. To bardzo ważne. Bo to kurs językowy powinien być dopasowany do ucznia, nie odwrotnie. Inaczej taka nauka nie przyniesie żadnych efektów. Dlatego warto znać metody nauki języka angielskiego. Dzięki temu dopasujemy tę, która będzie dla nas idealna. A jej efekty przyjdą szybciej niż nam się wydaje. Czy lepsza więc będzie metoda tradycyjna? Taka, która sprawdziła się przez lata w procesie nauczania? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto wiedzieć, jakie są najważniejsze metody nauczania języków obcych.

Tradycyjne metody nauczania języków obcych są sprawdzone przez lata. Nie oznacza to jednak, że dziś powinny być zapomniane. Dzięki nim wielu z nas nauczyło się języka obcego. Dlatego warto je znać. Jakie są tradycyjne metody nauczania języków obcych? Oto one:

  • metoda bezpośrednia,
  • metoda gramatyczno-tłumaczeniowa,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda kognitywna.

Każda z nich znana jest od dawna i stosowana w nauce języków obcych. Co warto o nich wiedzieć? Na czym polegają?

W metodzie bezpośredniej nacisk kładziemy na bezpośredni kontakt w językiem. Polega ona na naturalnym przyswajaniu nowego słownictwa i gramatyki. To także stały kontakt nauczyciela z uczniem. Nie zawsze jest to możliwe do osiągnięcia. Jednak warto ją znać, bo to najstarsza metoda nauki języka angielskiego.

Na czym polega metoda gramatyczno-tłumaczeniowa? Nastawiona jest głownie na naukę gramatyki i leksyki. Dobre efekty przynosi w zakresie czytania i rozumienia tekstów. Wypracowana została do nauki łaciny. Może jednak nie sprawdzić się jako jedyna metoda nauki angielskiego. Głównie dlatego, że nastawiona jest tylko na wąską dziedzinę wiedzy. Będzie jednak świetna do doskonalenia poszczególnych umiejętności.

Kolejną tradycyjną metodą nauki jest metoda audiolingwalna. O co w niej chodzi? W metodzie audiolingwalnej nauka odbywa się przez powtarzanie. Zwykle zupełnie bezrefleksyjne, ale częste. Wygląda to jak ćwiczenia pamięciowe. Dlatego na niektórych kursach stosowana jest jedynie przy pracach domowych. Nie jest polecana uczniom, którzy oczekują od kursu angielskiego więcej.

Ostatnią z tradycyjnych metod pracy językowej jest metoda kognitywna. W niej nacisk kładzie się na naukę reguł. Później pozwalają one uczącemu się na tworzenie własnych wypowiedzi. Jej znajomość pozwala na twórczą komunikację, jednak dopiero na późniejszym etapie nauki. Nie powinna jednak być jedyną formą nauki języka. Dlaczego? Dzisiejsze formy komunikowania się opierają się na czymś innym niż tylko reguły. Dziś ważniejsza od reguł jest poprawna wymowa i reakcja na daną sytuację. A tego nie nauczymy się tradycyjnymi metodami pracy. Obecnie nauka języka angielskiego jest czymś więcej. To przygoda językowa. Im bardziej się w nią zaangażujemy, tym więcej poznamy. Dlatego warto poznać nowoczesne metody nauki angielskiego.

Nowoczesne metody nauki języka angielskiego

Nauka języka angielskiego może być naprawdę atrakcyjna i efektywna. Potwierdzają to nowoczesne metody nauczania tego języka. Doskonale sprawdzają się w każdym wieku. Co jest w nich tak wyjątkowego? Zobaczmy. To młode metody, które przyjęły się na całym świecie. Są niezwykle popularne i proste. Okazuje się, że angielskiego można uczyć się całym sobą, a sama nauka nie polega na wkuwaniu słówek i reguł gramatycznych. Te metody pracy zrewolucjonizowały naukę języków obcych. Dzięki nim każdy może nauczyć się języka obcego. Nie tylko języka angielskiego, ale praktycznie każdego. Jakie to są metody? Czy opierają się na pracy z lektorem czy z książką? Aby opowiedzieć o nich, warto najpierw je poznać. Zatem, poznajmy je.

Pierwszą z nich jest metoda TPR. To skrót od angielskiego Total Physical Response. Na czym ona polega? Ta metoda została oparta na teorii prawej i lewej półkuli mózgowej. Lewa półkula jest odpowiedzialna za abstrakcyjne, logiczne myślenie i mowę. Prawa zaś jest od twórczego myślenia, czyli odpowiedzialna za wyobraźnię i intuicję. Małe dzieci mają bardziej rozwinięte myślenie twórcze. Dopiero z wiekiem aktywność lewej półkuli staje się dominująca. Dlatego ta metoda doskonale sprawdza się przy nauce przez dzieci. Co nie oznacza, że tylko dzieci powinny uczyć się tą techniką. To metoda reagowania całym ciałem. Podczas nauki uczeń aktywnie uczestniczy w nauce. Powtarza zdania i naśladuje emocje. Bierze też w rękę różne przedmioty, porusza się. Słownictwo jest dobrane tak, aby objąć jak najwięcej czasowników.

Do nauki wykorzystuje się całe ciało. Nie tylko więc mowę, ale i gesty czy emocje. Jest bardzo popularną metodą nauczania języka angielskiego. Podczas niej uczeń jest twórcą procesu dydaktycznego. Ma wpływ na kierunek nauki. Owszem, powinien słuchać poleceń lektora czy native speakera, ale to on decyduje o kierunku lekcji. W metodzie TPR praktycznie nie korzysta się z gramatyki. Dlatego niektórym dorosłym może być trudno uczyć się tą techniką. Jeśli jednak naprawdę chcemy poznać i język, będzie dobrą i skuteczną formą nauki. Ta nauka języka obcego polega na integracji uczestników kursu. Dzięki niej poznają się lepiej i znikają bariery językowe. A nauka bazuje na zapamiętywaniu scen i sytuacji.

Inną popularną metodą nauki języka angielskiego jest CLL. To kolejna innowacyjna forma kształcenia językowego. Na czym polega? W niej ważne jest samopoczucie ucznia i rozwój jego osobowości. Nauczyciel pełni tu raczej rolę terapeuty niż lektora. Uczeń ma pełną swobodę działania. lekcja języka odbywa się w pełnym relaksie i bez stresu. Dzięki temu mózg lepiej chłonie wiedzę i jest w stanie szybciej przetworzyć informacje. A to z kolei wpływa na jakość i efektywność nauki. Pełen komfort nauki sprawia, że ta metoda porównywana jest do terapii.

Innowacyjne metody nauki języka angielskiego polegają na wykorzystaniu dotąd nieznanych możliwości naszego mózgu i ciała. Okazuje się, że w metodach tradycyjnych tylko poprzez nacisk na standardowe działy językowe przynosił efekty. W metodach nowoczesnych skupiamy się na czymś zupełnie innym. Na emocjach, które uczymy się przekazywać poprzez dany język. Jak również na nowoczesnych technologiach.

Wszystkie metody nauki języka angielskiego to tylko teoria. To na niej powinny bazować wszelkiego rodzaju kursy stacjonarne i online. Bo dziś równie wartościową metodą nauki jest e- learning. To wygodna i prosta metoda na szybkie przyswojenie każdego języka. Dzięki niej przyswajanie wiedzy jest łatwe i przyjemne. Warto jednak pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie. Niezależnie od stosowanych metod nauki, najważniejszy jest efekt. Czyli doskonała znajomość angielskiego. A ten osiągniemy poprzez powtarzanie i pracę nad swoimi umiejętnościami językowymi. Sprawdźcie sami. Dzięki najlepszym metodom nauki języka angielskiego i motywacji możecie nawet osiągnąć poziom Business English. Naprawdę warto.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]