Ciekawostki

Język angielski i szukanie pracy

„Praca a język angielski” to jedna z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkach fraz przez osoby poszukujące zatrudnienia. Wiele z nas zastanawia się, czy znajomość tego najważniejszego międzynarodowego języka jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu, czyli znalezienia dobrze płatnej pracy. Warto wiedzieć, że w XXI wieku nie tylko tłumacz angielski musi posiadać w swoim CV język obcy na dobrym poziomie – a wielu pracodawców na wstępie skreśla tych, którzy nie umieją się porozumieć w innym języku niż polski.

Dlaczego warto znać jezyk angielski?

Powodów, dla których znajomość języka angielskiego jest warunkiem sine qua non wymieniać można w nieskończoność:

 • jest to język używany przez niemal 1,5 miliarda ludzi na całym świecie,

 • jezyk angielski jest najważniejszym narzędziem komunikacji używanym przez osoby na całym świecie,

 • wszystkie najważniejsze technologie wdrażane są na rynek w tym języku,

 • większość publikacji i artykułów naukowych publikuje się po angielsku,

 • niemal 90% zasobów internetu stanowią anglojęzyczne treści.

Widać więc wyraźnie, że nie tylko takie zawody jak tłumacz angielski wykorzystują język Szekspira – można powiedzieć, że jest to niezbędny warunek w niemal każdej profesji!

W jakich zawodach język angielski jest niezbędny?

Niezależnie od tego, czy pracujemy w Polsce czy za granicą, pracodawcy wymagają od swoich pracowników znajomości języka angielskiego (a także innych języków obcych, choć to właśnie angielszczyzna jest uznawana za najbardziej podstawowy język obcy). Komunikacji w tym języku oczekuje się od wszystkich tych, którzy mogą mieć kontakt z zagranicznymi klientami – a więc m.in. w takich branżach jak:

 • handel,

 • usługi,

 • turystyka.

Co więcej, zależności na linii praca a język angielski widoczne są także w międzynarodowych korporacjach, a także u specjalistów z innych dziedzin. Czemu? Odpowiedź jest prosta:

 • angielski pozwala komunikować się z pracownikami z innych oddziałów firmy,

 • większość branżowych szkoleń, konferencji i paneli dyskusyjnych odbywa się w języku angielskim,

 • znając język angielski można podjąć pracę za granicą (na ogół lepiej płatną),

 • konieczność korzystania z usług takich profesji jak tłumacz angielski podwyższa koszty utrzymania firm, stąd też lepiej od razu wymagać od pracowników znajomości języka.

Praca a język angielski – czy znajomość języka wpływa na wysokość pensji?

Każda pensja wynika w dużej mierze ze specyfiki branży, odpowiedzialności stanowiska oraz posiadanych kompetencji. I choć nie sposób porównywać wszystkich zawodów świata, to jednak zauważalna jest tendencja pracodawców do lepszego opłacania tych pracowników, którzy posiadają w swoim CV rubrykę „język obcy”. W przełożeniu na liczby, dane wyglądają następująco:

 • 3500 zł brutto miesięcznie– tyle wynosi średnia zarobków osób nieposługujących się językiem angielskim (ani żadnym innym językiem obcym),

 • 4200 zł brutto miesięcznie zarabiają osoby, które znają język angielski na poziomie podstawowym,

 • 6000 zł brutto miesięcznie – tak kształtują się zarobki tych, którzy posługują się angielskim na poziomie zaawansowanym.

Czy warto znać inne języki obce niż angielski?

W rankingu najlepiej mówiących po angielsku narodów nieanglojęzycznych, Polska zajmuje wysokie, bo aż 13. miejsce. Według danych za 2018, aż 62,45% Polaków mówi po angielsku, co oznacza, że jesteśmy 10. najlepiej mówiącą w tym języku nacją w Unii Europejskiej. Wiele osób zastanawia się jednak, czy fakt, że 2 na 3 Polaków mówi po angielsku może mieć wpływ na konkurencyjność.

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości: o ile znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym nie wpływa znacząco na podwyżkę pensji (w odróżnieniu od innych języków), o tyle na poziomie zaawansowanym język angielski jest jednym z najbardziej atrakcyjnych języków obcych.

Poligloci zawsze w cenie

Dobrze przy tym pamiętać, że pracodawcy cenią sobie poliglotów, dlatego w miarę możliwości dobrze jest zadbać o to, by w swoim CV posiadać więcej niż jeden język obcy. Wśród najważniejszych z punktu widzenia pracodawców wymienia się język niemiecki, hiszpański oraz francuski. Czemu więc nie spróbować sił w nauce języków obcych? Zaczynając, rzecz jasna, od angielskiego.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]