Jak wygląda okres świąt Bożego Narodzenia w Anglii
Ciekawostki

Jak wygląda okres świąt Bożego Narodzenia w Anglii?

Najpiękniejszy okres w roku w przypadku niemal każdego kraju, a więc święta Bożego Narodzenia w Anglii oznaczają równie ważny moment, co w Polsce. Dzięki kultywowanym zwyczajom i tradycjom, czas ten nazywany jest pięknym, rodzinnym momentem na odpoczynek i refleksję.

Rodzina

Święta Bożego Narodzenia w Anglii to czas, w którym cała rodzina ma tendencję do łączenia się z dowolnego miejsca. Każda rodzina ma swoje własne tradycje, ale w przypadkach, gdy poszczególni członkowie są daleko od siebie, ważną sprawą jest decyzja, kto będzie gospodarzem świąt w danym roku. Panika w kuchni z przygotowaniami do świątecznej kolacji jest dość normalna. Członkowie rodziny zazwyczaj kupują sobie prezenty i umieszczają je pod choinką, aby otworzyć je w Boże Narodzenie.

Adwent

Adwent to słowo wywodzące się z łacińskiego słowa „adventus”, które oznacza „przyjść”. Zachodnie kościoły chrześcijańskie świętują „Narodzenie Jezusa” w Boże Narodzenie, co oznacza również początek „religijnego roku kościelnego”. Niektóre rodziny umieszczają stylowe świąteczne wianki na drzwiach wejściowych podczas adwentu. W tym sezonie warto wpaść do Katedry, ponieważ są one specjalnie dekorowane – kolory tkaniny ołtarzowej są białe i złote – a muzyka jest równie uroczysta, przystosowana do doniosłych tradycji świąt Bożego Narodzenia w Anglii.

Kalendarz adwentowy

Pochodzi z Niemiec, a jego początku datuje się na XIX wiek. Tradycją jest, że na początku Adwentu dzieci świętują historię Bożego Narodzenia. Robią to, otwierając 24 małe „okienka” każdego dnia na ilustrowanym tekturowym kalendarzu, pokazującym daty poprzedzające Wigilię (dzień przed Bożym Narodzeniem). Każde okno tradycyjnie pokazuje inną ilustrację przedstawiającą scenę z historii szopki. Każde święta Bożego Narodzenia w Anglii związane są z tą tradycją.

Choinki i dekoracje

Zakup odpowiedniego drzewka na święta Bożego Narodzenia w Anglii często porównywany jest do polskiej tradycji, a jego główną cechą jest wszechobecna panika i strach, czy jego rozmiar będzie odpowiedni dla danego pomieszczenia. Rodzajów choinek jest co nie miara, jak również sposobów ich montowania. Popularne są plastikowe uchwyty, które pomagają utrzymać drzewo w pozycji pionowej, ale spotyka się również umieszczanie go w wiadrze z ziemią.

W dawnych czasach tworzenie własnych ozdób na choinki było dość powszechne, obecnie jest tak wiele różnych ozdób z bombek, blichtr do lampek i wielu innych do wyboru, że tradycja ta powoli odchodzi w zapomnienie. Przyjęło się, że wszystkie dekoracje powinno się zdjąć maksymalnie 12 dni po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia w Anglii.

Miasta w całym kraju zazwyczaj mają „gigantyczną choinkę”, umieszczoną gdzieś w centrum. Choinka jest zachodnią tradycją, która wywodzi się z szesnastowiecznych Niemiec i która po raz pierwszy została wprowadzona do Anglii na początku XIX wieku, stając się popularną za panowania Królowej Wiktorii.

Bożonarodzeniowe jarmarki

Dzięki współczesnemu myśleniu o wydarzeniach, miasta w całym kraju w okresie świąt Bożego Narodzenia w Anglii zostają przejęte przez jarmarki. Zyskuje na tym nie tylko cała otoczka związana
z tym okresem i lokalna tradycja, ale również krajowa gospodarka, ponieważ cieszą się one niezwykłą popularnością.. Rynki są czasami nazywane „fayres”, czyli starą angielską pisownią „fair”. Wiele miast organizuje targi sztuki i rzemiosła, a nawet targi żywności z „kontynentalnym” (europejskim) jedzeniem.

Świąteczne skarpety

Każdemu dziecku mówi się, że Święty Mikołaj odwiedza każdy dom na całym świecie w ciągu jednej nocy, wchodzi do niego przez komin i pozostawia skarpetę pełną prezentów na końcu łóżka dziecka lub obok kominka. Przed Bożym Narodzeniem dzieci są zazwyczaj instruowane, aby napisały list do Mikołaja z „listą życzeń”, która w zależności od rodziny może obejmować wrzucenie listu do komina. Słynny Święty Mikołaj ma kieliszek czegoś alkoholowego i pieczywa mielonego, które można zostawić w pobliżu pończoch.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia w Anglii

Tego dnia dzieci uważnie wypatrują prezentów pod drzewem z ich imieniem i nazwiskiem. Wieczorem bardzo ważne jest, aby dzieci położyły świąteczne skarpety w wyznaczonym miejscu, gotowe na przyjęcie Świętego Mikołaja, zanim pójdą spać, plus wszelkie napoje, które mogą zaoferować Mikołajowi. Niektóre kościoły i katedry wykonują „mszę nocną” lub „nabożeństwo Carol”, które bardzo dobrze zapowiadają sezon świąteczny, ponieważ każdy może śpiewać i czuć się dobrze. Rodziny czasami zapraszają przyjaciół na drinki z grzanym winem i mielonymi plackami.

Świąteczne kolędy

Wszyscy znają kolędy. Tradycyjnie kolędnicy chodzą po wioskach śpiewając kolędy – tak się dzieje w zależności od wioski lub miasta. Najbardziej oczywistym miejscem do śpiewania jest kościół podczas adwentu lub w dzień Bożego Narodzenia. Kolęd nie należy mylić z bożonarodzeniowymi piosenkami pop – które najprawdopodobniej będą grać w każdym sklepie, do którego udaje
się tamtejsza społeczność podczas świąt Bożego Narodzenia w Anglii.

Mowa Królowej

Jest tradycją w Wielkiej Brytanii, że w dzień Bożego Narodzenia Królowa (lub Król) wygłasza 5-10 minutową przemowę do ludzi z Królestwa. Transmitowana ona jest na wielu angielskich kanałach telewizyjnych. Wystąpienie jest zazwyczaj nadawane po południu i spotyka się z wielomilionową oglądalnością.

Dwanaście dni świąt Bożego Narodzenia

Tradycyjnie 12 dni rozpoczyna się 26 grudnia – w trakcie Dnia Św. Szczepana i trwa do „Święta Objawienia Pańskiego”, czyli 6 stycznia. Okres ten jest czasami znany jako Święta Bożego Narodzenia w Anglii. Przy okazji „Dwunastodniowego święta”, w kraju popularna jest piosenka o następującej treści:

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia

moja prawdziwa miłość przysłała mi

Kuropatwę na gruszy”.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]