Praca tłumacza

Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu?

Nie od dziś wiadomo, że nauka angielskiego nie sprowadza się wyłącznie do słówek. To także nauka brytyjskiego akcentu. Dla niektórych jest to nawet kwestia najważniejsza w nauce języka angielskiego. Czy można nauczyć się brytyjskiego akcentu? Jak można się go nauczyć? Tak, aby brzmieć jak najbardziej po „angielsku”? Czy to trudna sztuka? Okazuje się, że wystarczy poznać dobre techniki nauki. A wiecie czym różni się akcent brytyjski od amerykańskiego akcentu? Jeśli nie, koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Oto kilka słów o tym, jak nauczyć się brytyjskiego akcentu.

Jak nauczyć się angielskiego akcentu? Słuchaj i oglądaj wiadomości

Wiele osób uważa, że najszybciej można nauczyć się angielskiego akcentu przebywając z Brytyjczykami. Według nich to jedyny i najlepszy sposób na naukę brytyjskiego akcentu. Ale czy jedyny? Okazuje się, że wcale nie. Co prawda Brytyjczycy są dumni ze swego akcentu, jednak to nie jedyny sposób na jego naukę. Chcesz mówić po angielsku jak rodowity Brytyjczyk? Weź sprawy w swoje ręce! Można nauczyć się akcentu brytyjskiego. I to prościej niż myślisz. Wystarczy odrobina determinacji.

Jak nauczyć się samodzielnie angielskiego akcentu? To naprawdę nie jest skomplikowane. Jednym ze sposobów nauki brytyjskiego akcentu jest oglądanie programów. Jakie programy są najlepsze do nauki angielskiego akcentu? Jednym z nich jest BBC News. Włącz go i słuchaj przez cały czas. Niech program będzie tłem dla twojego dnia. Możesz ich słuchać w trakcie robienia śniadania czy kolacji. Jeśli widomości są dla ciebie nudne, włącz wywiad z jakąś znana osobą. Osłuchanie się z akcentem bardzo pomaga w nauce. Wystarczy skupić się na sposobie wypowiadana słów i naśladować ich wymowę. To bardzo proste. W ten sposób języka uczą się dzieci. Ty także możesz. Jak szybko zdobędziesz odpowiedni akcent? Pierwsze efekty zauważysz już po 2 tygodniach. Jednak ważna jest tu systematyczność. Im częściej będziesz słuchał i naśladował, tym szybciej opanujesz akcent brytyjski.

Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu? Wyjedź za granicę!

Często najlepszym sposobem nauki języka obcego jest wyjazd za granicę. To rzucenie się na głęboką wodę, ale bardzo skuteczne. W ten sposób możesz szybko nauczyć się mówić z brytyjskim akcentem. Będąc w otoczeniu Anglików najszybciej wychwycisz prawidłowy akcent wymowy brytyjskiej. Wiele osób właśnie w ten sposób uczy się języka angielskiego. Dzięki temu szybciej opanujesz język i oczywiście – nauczysz się akcentu. To jedna z najprostszych metod nauki. I jednocześnie najbardziej stresująca. Jeśli masz odwagę zmierzyć się ze swoimi ograniczenia, koniecznie spróbuj. Nie ma lepszego sposobu uczenia się angielskiego jak wyjazd do UK.

Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu? Ćwicz w domu!

Chcesz mówić po angielsku jak native speaker? Zatem mów sam do siebie. Nic lepiej nie pomaga w nauce języka obcego jak słuchanie własnych wypowiedzi. Ale samo mówienie to jeszcze nie wszystko. Wybierz jakiś temat o którym chcesz opowiedzieć. I opowiedz swój dzień psu albo kwiatkowi. To bardzo cierpliwi słuchacze. I co równie ważne – nagrywaj się. Dzięki temu możesz odtworzyć swoją wypowiedź i sprawdzić swój akcent. Przemawiaj też do lustra. W ten sposób możesz kontrolować wypowiedź i mimikę.

Jak ułatwić sobie angielską wymowę?

Istnieje kilka dobrych sposobów aby nauka akcentu brytyjskiego była łatwiejsza. Niektórzy stosują dość zaskakujące metody, ale jak się okazuje – skuteczne. Jak pomóc sobie w nauce akcentu? Wyobraź sobie, że masz w ustach dużą śliwkę. Aby efekt był realistyczny staraj się trzymać język jak najniżej, a podniebienie jak najwyżej. Cała sztuka polega na tym, aby starać się mówić normalnie. Początki są trudne. Ale z czasem uda ci się to. Ważne jest, aby pamiętać cały czas o prawidłowym ułożeniu języka. Dzięki temu szybciej opanujesz tę sztukę. Kolejną ważną sprawa jest sama wymowa. Brytyjczycy nie wymawiają „r”. Więc i ty tego nie rób. Jak poznać nie- Anglika? Właśnie po tym, że wymawia „r”. W takich słowach jak „party” czy „there” tego „r” po prostu nie wymawiaj. Zwróć uwagę jak mówi książę Wiliam. On nie wymawia „r”. To właśnie jest poprawny brytyjski akcent.

Po co uczyć się brytyjskiego akcentu?

To proste. Obcego akcentu uczymy się po to, aby nas lepiej rozumieć. Aby po prostu brzmieć jak Anglik. Akcenty sprawiają, że język angielski nabiera osobowości. Dzięki nim możemy poznać, którą odmianą angielskiego dana osoba mówi. Nie wszystkie akcenty są łatwe do zrozumienia, nawet przez native speakera. Dlatego warto się ich uczyć od początku. Warto wiedzieć, że są różne akcenty angielskiego. Jednak najbardziej popularne są trzy. Reszta raczej odnosi się do dialektów. Którego z tych akcentów chcesz się nauczyć? Jakie to są akcenty? To amerykański angielski (american english), brytyjski angielski i australijski angielski. Każdy z nich jest nieco inny.

Akcent amerykański znamy z filmów. Choć jest wielu znanych aktorów, którzy do dnia dzisiejszego go nie znają. Dlatego łatwo poznać, że angielski nie jest ich językiem ojczystym. Jeśli jednak chcesz nauczyć się english language jak Brytyjczyk, musisz poprawić swoją wymowę. Czym bowiem różni się język amerykański od brytyjskiego? Właśnie wymową. Ta brytyjska jest bardziej staranna i zrozumiała. Niektórzy uważają, że amerykańska wymowa przypomina rozpędzony pociąg. Trudno jest wyłapać poszczególne wyrazy aby zrozumieć kontekst zdania.

Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu? To warto wiedzieć

Wszyscy wiedzą, że aby nauczyć się angielskiego z poprawnym akcentem, trzeba postawić na wymowę. Innej drogi tu nie ma. Nie ma też drogi na skróty. Ale sama wymowa to nie wszystko. Podobnie jak skupienie się przy nauce wyłącznie na gramatyce. Wiele osób kładzie nacisk na odpowiednią wymowę, zapominając o jeszcze jednej ważnej rzeczy, którą jest intonacja. Bez niej nie nauczymy się poprawnej angielskiej wymowy. Na czym polega prawidłowa intonacja? To nic innego jak ton, którym się posługujesz i akcent, który kładziesz na poszczególne części zdania i wyrazów. Prawda, że proste? Osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym maja różną intonację. Inaczej te same słowa brzmią w amerykańskim angielskim czy jego brytyjskiej odmianie. Zła intonacja może być myląca dla naszych rozmówców. Ale nie tylko. Gorzej, bo może okazać się, że nikt z rodzimych użytkowników języka angielskiego nas nie rozumie. Tak ważna jest właściwa intonacja w wymowie. Ale sama intonacja to jeszcze nie wszystko.

Ucząc się języka obcego chcemy mówić poprawnie. Nic w tym dziwnego. Aby jednak nauczyć się poprawnej wymowy angielskiej kilka rzeczy musisz wiedzieć. To proste zasady, dzięki którym osiągniesz swój cel. Przede musisz wiedzieć, że angielskie głoski są inne niż polskie. Dziwne? A jednak prawdziwe. Poza tym angielski ma inną melodyjność niż język polski. I jeszcze jedno – wymowa całego zdania brzmi inaczej niż każdego słowa z osobna. Jeśli masz to na uwadze, łatwiej poznasz tajniki brytyjskiej wymowy. I szybciej zaczniesz mówić jak Anglik, a nie jak Polak, który zna angielski.

Co warto mieć na uwadze ucząc się angielskiego akcentu? Kilka rzeczy. Jedną z nich jest to, że w angielskim samogłoski często się redukują. Ze spółgłoskami jest inaczej. Je wymawia się wyraźnie i właśnie tak staraj się je wypowiadać. Kolejną ważną sprawą jest sama nauka wymowy. Poznając nowe słówko zawsze ucz się je także wymawiać. To bardzo ważne. Jeśli tego nie zrobisz, nauczysz się ich złej wymowy. Dobrym pomysłem jest na początku fonetyczne zapisywanie nowych słówek. Dzięki temu nie będziesz miał wątpliwości co do ich wymowy. Trochę gorzej może wyjść ich zapis, ale chodzi nam dziś o poprawny akcent, nie pisownię. Czy coś jeszcze warto wiedzieć o nauce brytyjskiego akcentu? Tak. Jeśli nie wiesz jaki akcent stosuje twój rozmówca, zapytaj go po prostu skąd pochodzi. Wtedy będziesz mieć jasność, czy rozmawiasz z rodowitym Brytyjczykiem czy nie.

Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu? Jak widać nie jest to tak trudne, jak nam się wydaje. Tym bardziej warto go ćwiczyć, aby osiągnąć poziom bliski Anglikom. Czy jednak można do końca pozbyć się polskiego akcentu? Oczywiście. Doskonale wie o tym ten, kto uczy języka od wielu lat, bo sam osiągnął ten poziom. Dlatego warto spróbować.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]