Praca tłumacza

Jak napisać życiorys po angielsku ?

Marzy ci się praca za granicą? Chciałbyś pracować w Anglii czy USA? Zatem przyda ci się dobre CV po angielsku. A to ogromne wyzwanie. Czy każdy poradzi sobie z nim? Czy wiesz jak stworzyć taki dokument, aby był poprawny? Co warto wiedzieć o pisaniu CV po angielsku? Okazuje się, że to wcale nie taka łatwa sprawa. Tym bardziej, że od niego tak wiele zależy. Przede wszystkim to, czy dostaniemy wymarzona pracę. Wymagania dotyczące życiorysu są naprawdę duże. Dlatego warto wiedzieć jak napisać go po prostu dobrze. Oto kilka słów w tym temacie.

English CV – kiedy jest potrzebne?

Zastanawiasz się kiedy potrzebne jest CV po angielsku? No właśnie, kiedy? Z pewnością częściej pisałeś CV po polsku niż po angielsku. Czy curriculum vitae po angielsku różni się od polskiego? Kiedy więc potrzebne jest CV w języku angielskim? Możliwości są trzy. Jedną z nich jest gdy aplikujesz do pracy za granicą. Zatem nie ma tu innej możliwości jak ta, że potrzebujesz CV po angielsku. To zupełnie normalne. Jeśli szukasz pracy w Anglii, trudno byłoby aplikować z polskim CV. Inną opcją jest, gdy aplikujesz do międzynarodowej firmy. To coraz częstsza sytuacja na rynku pracy. I wreszcie trzecia sytuacja. To ta, gdy chcesz zdobyć pracę w firmie, której profil działalności opiera się na języku angielskim. To na przykład praca nauczyciela lub tłumacza. Nic więc dziwnego, że pracodawca wymaga CV w języku angielskim. W której sytuacji się znalazłeś? Tak naprawdę to nieistotne. Ważne, abyś napisał profesjonalne CV po angielsku. Już wiemy więc kiedy może być wymagane CV po angielsku. Sprawdźmy teraz czym różni się od resume. A może to te same dokumenty?

CV po angielsku czy resume?

Jaki dokument powinniśmy przygotować? Bo tak naprawdę są to dwa różne dokumenty. Skąd wiadomo, który z nich przygotować? Gdzie możemy się tego dowiedzieć? Przede wszystkim to pracodawca powinien określić czego wymaga. Taka informacja powinna znaleźć się w ogłoszeniu o pracę. Jeśli nadal nie masz pewności, sprawdź z jakiego kraju pochodzi pracodawca. To może być cenna informacja. W niektórych krajach nie pisze się CV, a resume. Czym różni się resume od CV? Przede wszystkim formą. O ile CV może mieć więcej niż 1 strona A4, o tyle dla resume 1 strona A4 to maksymalna jego długość. Co jeszcze należy wiedzieć o pisaniu CV? To, czego nie należy w nim wpisywać.

Czego nie wpisywać w angielskim CV?

Nie wiesz jak napisać CV w języku angielskim? Nie jesteś z tym problemem sam. Wiele osób ma ten dylemat. Co warto wiedzieć aby napisać najlepsze CV? Przede wszystkim musisz wiedzieć czego nie wpisywać w swoim CV. Napisanie CV po angielsku to prawdziwe wyzwanie. Dlatego warto wiedzieć jakie dane osobowe musimy w nim podać, a których nie. Czego należy unikać w angielskim CV?

  • płeć;
  • data i miejsce urodzenia;
  • zdjęcie;
  • stan cywilny;
  • kolor skóry.

Dlaczego tych danych lepiej nie podawać? Tak naprawdę dla własnego bezpieczeństwa. Nie należy w nim podawać swoich danych wrażliwych. To informacje poufne, które nie mają znaczenia dla rekrutera. Dlatego lepiej ich nie podawać. Tym bardziej, że nie mają one znaczenia na aplikowanym stanowisku pracy. O ile w polskim CV te informacje są akceptowane, o tyle w angielskim są poważnym błędem. Takie CV może zdyskwalifikować kandydata do pracy. Dlatego lepiej tych danych nie wpisywać.

Jak napisać dobre CV po angielsku?

Nie wiesz jak napisać życiorys w języku angielskim? Co powinno się z nim znaleźć? Czy jest jakiś szablon, na podstawie którego można napisać CV? Każdy kandydat na stanowisko w międzynarodowej firmie wie, że skuteczne CV to jedna z najważniejszych spraw przy rekrutacji. Dobre CV jest dopasowane do oferty pracy. Dlatego warto wiedzieć jak powinno ono wyglądać. Już wiemy czego nie należy w nim wpisywać. Teraz pora wskazać, co powinno się w nim znaleźć. Warto skorzystać z kreatora CV. Znajdziecie go na dobrych stronach www. Wracając jednak do twojego CV sprawdźmy, co powinno się w nim znaleźć. Jakie dane powinny znaleźć się w przykładowym CV po angielsku?

  1. Dane osobowe (Personal data)
  2. Opis kandydata (Profile)
  3. Doświadczenie zawodowe (Experience)
  4. Wykształcenie (Education)
  5. Kluczowe umiejętności (Key skills).

To dość ogólne, ale bardzo istotne elementy CV. Pamiętajmy, że taki dokument powinien być zwięzły. Dlatego nie warto opisywać w nim rzeczy nieistotnych. Ale są sprawy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Warto tez pamiętać czego w nim nie umieszczać. Czyli np. daty urodzenia czy zdjęcia.

Jedną z ważniejszych sekcji w CV są dane osobowe. Wystarczy, że podamy w nim tylko te najważniejsze, które ułatwią kontakt z nami. Jakie to są dane kontaktowe? To imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. I tak naprawdę tylko tyle wystarczy. Pozostałe elementy CV są podobne do tego w języku polskim.

Jak napisać życiorys po angielsku? To warto wiedzieć

Czy istnieją gotowe wzory CV po angielsku? Takie, w których znajdziemy przydatne zwroty i poprawna formę? Oczywiście. jednak do tych szablonów należy podejść ostrożnie. Jest wiele wzorów CV po angielsku. Trzeba jednak wiedzieć, który wybrać, aby był poprawny. Dlatego pewne rzeczy w tym temacie trzeba znać. Gotowe CV to szablon, który powinniśmy dopasować do siebie. Czyli uzupełnić o nasze mocne strony i to, co nas wyróżnia na tle innych kandydatów. Co warto wpisać w CV? Przede wszystkim cechy, którymi warto się pochwalić. To na przykład znajomość języków obcych. Tę sekcję warto dopracować. Dlaczego? Dziś znajomość języków obcych to standard. Dlatego jeśli chcemy wybić się na rynku pracy opiszmy je szczegółowo. Jednak pamiętajmy, aby pisać prawdę. Nie ma sensu wpisywać nazw szkół jeśli w nich się nie uczyliśmy. Nie należy też tworzyć mitów na temat znajomości języków obcych. Piszemy prawdę. Tym bardziej, że pracodawca może t bardzo łatwo sprawdzić. A wtedy nie obronimy swoich racji. Dlatego warto być szczerym. To z pewnością zostanie docenione przy rekrutacji.

Zadbaj też o referencje. Są one bardzo ważne. Opinia byłego pracodawcy jest niezwykle cenna. Dzięki nim nowy pracodawca pozna na co cię stać, jaką miałeś opinię i czy nadajesz się do pracy w zespole. To właśnie referencje mogą być bardzo pomocne w zdobyciu wymarzonej pracy. Tym bardziej, jeśli podkreślone są w nim twoje mocne strony i zalety. Możesz dołączyć je jako osobny plik lub umieścić w CV. Referencje nie są jednak obowiązkowe. Sprytnym posunięciem jest zastrzeżenie referencji na prośbę pracodawcy (Reference available upon request). Oznacza to, że tylko jeśli pracodawca o nie poprosi, należy je do CV dołączyć. Czy oprócz referencji wymagany jest tez list motywacyjny? Niekoniecznie. List motywacyjny wymagany jest wówczas, gdy w ofercie pracy zostało to wskazane. Jeśli nie, lepiej nie tworzyć dodatkowych dokumentów.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Pamiętajmy o klauzuli dotyczącej danych osobowych. O czym należy pamiętać? Jeśli wysyłasz CV do pracodawcy z zagranicy, nie umieszczaj w nim tłumaczenia polskiej klauzuli o ochronie danych osobowych. Jeśli aplikujesz do polskiej firmy, możesz tę klauzulę w tłumaczeniu dołączyć. To bardzo ważne. Brak klauzuli może sprawić, że twoje CV zostanie odrzucone.

Jak widać napisanie CV po angielsku nie jest tak trudne jak nam się wydaje. Wystarczy znać przydatne zwroty do CV oraz mieć nieco cierpliwości. Poprawne przygotowanie CV jest bardzo ważne. Tym bardziej w dzisiejszych czasach. Realia rynku pracy nie pozostawiają złudzeń. Na najlepsze oferty pracy mogą dziś liczyć wyłącznie najlepsi. Dobre CV po angielsku z pewnością pomoże nam ten cel osiągnąć. Skuteczne CV to dziś pierwszy krok do zdobycia pracy marzeń. Dlatego warto je dopracować perfekcyjnie.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]