Ciekawostki Edukacja

Jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego?

Jeżeli spojrzeć na teksty, które wymagają najwięcej tłumaczenia angielski znajduje się na samym szczycie każdej listy. Ogrom anglojęzycznych dokumentów i materiałów sprawia, że bez znajomości języka Szekspira w małym palcu naprawdę trudno odnaleźć się we współczesnym świecie. Dość tylko powiedzieć, że język angielski najmocniej kolonizuje polszczyznę, wplatając w nią kolejne słowa: bestsellery, drinki, menadżerowie i establishment to tylko kilka z przykładów tego, jak angielski wpływa na język polski. Warto więc choćby w minimalnym stopniu nauczyć się tego międzynarodowego języka. Ale jak? Czy wystarczy poznać najważniejsze struktury gramatyczne? A może wystarczy tylko dokonywać tłumaczenia na angielski każdego pojedynczego słowa? Zobacz jak się uczyć, by osiągnąć sukces!

Tłumaczenia z angielskiego na polski i inne metody nauki angielskiego – jak się uczyć, by osiągnąć sukces?

Wiele osób zastanawia się, jak najskuteczniej uczyć się języków obcych. Jedni stawiają na kursy w szkołach językowych, inni zaś decydują się na prywatne korepetycje z lektorem. Ale czy to faktycznie skuteczna droga?

Łączenie technik – w tym tkwi klucz do sukcesu

Chociaż nauka pod opieką nauczyciela to zawsze w miarę skuteczne narzędzie, to jednak nie można liczyć na to, że kilka 45-minutowych sesji w tygodniu umożliwi nam nauczenie się języka w szybkim czasie. Aby móc sprawnie komunikować się w języku obcym, należy się nim ciągle otaczać – szczególnie w pierwszej fazie, kiedy nie jesteśmy osłuchani z językiem. Wówczas należy słuchać i notować, a także… dokonywać tłumaczenia z angielskiego na polski i odwrotnie! Czynione przez nas tłumaczenia na angielski bardziej zapadają w pamięć, a nauka poprzez zaangażowanie wszystkich zmysłów jest znacznie skuteczniejsza!

Jak się nauczyć szybko języka angielskiego?

Przestaw wszystkie urządzenia elektroniczne na język angielski

Korzystasz ze smartfona? W takim razie czym prędzej przestaw go na język angielski – tłumaczenia angielski nie będą Ci potrzebne w przypadku najważniejszych funkcji, a przy okazji nauczysz się takich zwrotów jak „odbierz telefon” czy „odrzuć rozmowę”!

Czytaj anglojęzyczną prasę

Każdy, kto kiedykolwiek próbował dokonać tłumaczenia angielski wie, że język Szekspira charakteryzuje się inną składnią. Warto więc od samego początku obcować z angielskim sposobem myślenia o budowie zdań – nawet w prasie codziennej znajdziesz mnóstwo przykładów strony biernej lub „cleft sentences”!

Oglądaj filmy w oryginale

Innym przykładem żywej materii języka jest kinematografia – zamiast oglądać filmy po polsku, postaw na oryginalną ścieżkę dźwiękową. W ten sposób nie tylko osłuchasz się z językiem, lecz także poznasz całą masę ciekawego słownictwa.

Boisz się, że będziesz potrzebować tłumaczenia z angielskiego na polski? W takim razie włącz napisy do filmu – wówczas zaangażujesz więcej zmysłów, dzięki czemu nauka przyjdzie znacznie łatwiej!

Zapisuj wszystkie ciekawe poznane słówka

Tym, co najczęściej doskwiera podczas nauki języka jest ograniczone słownictwo. Język angielski bardzo nie lubi określeń „bardzo” (np. „bardzo szybko”) – zamiast pisać „very fast”, lepiej postawić na słówko „swift”. I kiedy nadarzy Ci się okazja do zapamiętania słówka, czym prędzej zanotuj je w specjalnym notesiku, a następnie systematycznie do niego zaglądaj (w jednej kolumnie zapisuj polskie słówka, a w drugiej – ich tłumaczenia na angielski).

Skorzystaj z dobrodziejstw YouTube’a!

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką bazę języka angielskiego posiadamy w zasobach YouTube’a. Jeśli chcesz się uczyć przez rozrywkę, koniecznie zacznij oglądać filmy na tej platformie – do wyboru masz m.in.:

 • roasty,
 • programy komediowe,
 • programy kulinarne,
 • programy podróżnicze,
 • vlogi,
 • poradniki,
 • i wiele innych.

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka angielskiego?

Chociaż rozpoczynając naukę języka angielskiego marzymy o tym, by już za kilka miesięcy mówić niczym Brytyjczycy czy Amerykanie, to jednak należy pamiętać, że nauka języka w miesiąc jest oszustwem. O czym jeszcze należy pamiętać?

 • Nie da się skrócić czasu nauki, można go jedynie przyspieszyć (wzmocnić zapamiętywanie słówek i struktur poprzez angażowanie większej ilości zmysłów).
 • Metody nauki można (i należy łączyć), jednak nie możemy zapominać o nauce gramatyki.
 • Według niektórych, do opanowania języka na poziomie B2 potrzeba ok. 3 lat. Czas nauki jest jednak zależny od indywidualnych predyspozycji oraz zaangażowania.
 • Nie da się NAUCZYĆ języka obcego – nauka to ciągły proces, który wykonują nawet osoby legitymujące się najwyższym poziomem znajomości angielskiego.

Jak się skutecznie nauczyć języka angielskiego w krótkim czasie? Zobacz, czy wystarczy dokonywać tłumaczenia z angielskiego na polski i czy tłumaczenia na angielski skrócą proces nauki do minimum?

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]