Jak mieć amerykański akcent
Edukacja

Jak mieć amerykański akcent?

Nauka języka angielskiego może przybierać różne formy, Niektórzy skupiają się na słówkach, gramatyce czy wkuwaniu regułek. Każda metoda jest dobra, gdy prowadzi do celu. Jednak często zapominamy o rzeczach, które jak się okazuje mają ogromne znaczenie. Jedną z nich jest akcent. Dlaczego jest tak ważny i czemu warto się go nauczyć? Przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu zaczniemy być rozumiani przez rodzimych użytkowników angielskiego. Czy kiedykolwiek myślałeś o tym jak udoskonalić swój akcent w angielskim? Tak, abyś nie brzmiał jak obcokrajowiec, a raczej jak native speaker języka angielskiego? Dziś kilka słów o tym jak mieć amerykański akcent.

Po co mi akcent amerykański?

Często ucząc się języka w ogóle nie zastanawiamy się do czego tak naprawdę potrzebny jest odpowiedni akcent. Okazuje się jednak, że ma on ogromne znaczenie. I to nie tylko podczas nauki, ale i posługiwania się danym językiem. Wymowa jest tak samo ważna jak gramatyka czy słownictwo. Dzięki niej potrafimy w odpowiedni sposób przekazać to, o czym myślimy. Ale ten akcent? Na co on komu? W końcu znając słówka, każdy powinien nas zrozumieć. No właśnie niekoniecznie. Tak naprawdę powodów, dla których warto nauczyć się odpowiednio wymawiać i akcentować wyrazy jest wiele.

Pierwszym z nich jest to, że każdy z nas chciałby dobrze wypaść w oczach, a może lepiej, uszach rodzimych użytkowników angielskiego. Niestety, podczas nauki angielskiego w szkole nie uczymy się go. Dlatego osoba, która znajomość tego języka wyniosła jedynie ze szkoły zwykle nie ma pojęcia na temat akcentu. Dla osób anglojęzycznych brzmi to co najmniej śmiesznie i jest traktowane jako nieco gorsza znajomość języka. Doskonale to widać w praktyce. Jeśli nie masz pojęcia o akcencie nie umiesz mówić po angielsku. I to jest proste. Przez to może dochodzić do nieporozumień, które już takie zabawne nie są. Wystarczy przez błędny akcent w zdaniu „Today I will work” wypowiemy je jako „Today I will walk”, co na pewno nie zostanie przyjęte ze zrozumieniem, zwłaszcza przez naszego szefa. Ktoś może uznać, że nie ma czym zawracać sobie głowy. W końcu najważniejsze to, aby się dogadać. jednak, jeśli chcesz dogadać się dobrze, nie omijaj podczas nauki angielskiego akcentu. Drugim powodem, dla którego warto nauczyć się amerykańskiego akcentu jest sama nauka języka. Ćwicząc go jakby przy okazji zgłębiamy sam język w ogóle. W końcu odsłuchując, powtarzając i naśladując wymowę, utrwalamy sobie słownictwo i zdania. To kolejna dobra rzecz i doskonała metoda, aby pozbyć się polskiego akcentu z angielskiego. Czy jednak amerykański akcent to ten sam co brytyjski? Okazuje się, że nie.

Warto przeczytać: Współpraca z biurem tłumaczeń języka angielskiego

Amerykański czy brytyjski akcent?

I tu dochodzimy do sedna. Każdy wie, że angielski nie jest taki sam w każdej części świata. Występują jego odmiany jak brytyjska, australijska czy amerykańska. Niby ten sam język, ale nieco się od siebie różni. I tak samo jest z akcentem. Okazuje się, że przeprowadzono nawet w tym kierunku badania. I jaki jest ich wynik? Według naukowców za jakieś 50 lat Amerykanie nie będą mogli zrozumieć Brytyjczyków! Co to oznacza dla nas teraz, współcześnie? A to, że dwie najpopularniejsze odmiany angielskiego wciąż się zmieniają i stają się coraz bardziej od siebie różne. Już niedługo brytyjski i amerykański angielski będą zupełnie innymi językami. Dlatego tym bardziej warto skupić się na jednym akcencie, którym będziemy się posługiwać. Dlaczego nie miałby to być właśnie amerykański akcent? Co prawda przyjęło się, że w Europie powinniśmy mówić z akcentem brytyjskim, spoza nią z amerykańskim. I tak samo jest z odmianą tego języka. Dlaczego? Amerykański angielski zdecydowanie jest inny niż jego brytyjski odpowiednik. Dlatego jest to po prostu wygodniejsze. Paradoksalnie może też okazać się, że łatwiej będzie nam nauczyć się akcentu amerykańskiego niż brytyjskiego. Dlaczego? To proste. Standardowy amerykański jest dosłownie wszędzie. mamy go w filmach, telewizji, wiadomościach BBC czy Internecie. Nie ma nic prostszego niż po prosty zacząć uważnie go słuchać i ćwiczyć. Nieco trudniej jest z british english. Tym bardziej, że jest wiele jego dialektów, jak chociażby szkocki, który ze standardowym angielskim niewiele ma wspólnego. Jakie są najlepsze metody nauki american accent? Oto kilka z nich.

Jak nauczyć się amerykańskiego akcentu?

Czy nauka akcentu jest trudna? To jedno z tych pytań, na które na pewno chcesz poznać odpowiedź. Zatem, jak jest faktycznie? Otóż, co do zasady prosta nie jest. Jednak nie oznacza to, że jest trudna. Albo inaczej, nie jest trudniejsza niż uczenie się słówek czy gramatyki. Tu także mamy pewne zasady, które należy poznać i zapamiętać. Najlepiej jest zacząć od filmików czy podcastów, które znajdziemy z Internecie. Wystarczy je włączyć i słuchać, powtarzać i znaleźć w nich regułę. Nie jest to skomplikowane, jednak wymagające skupienia i dość dużej uwagi. Jeśli już załapiemy o co w tym chodzi, kolejnym krokiem jest wykupienie lekcji z lektorem. Są one płatne, ale warto w nie zainwestować. Do dyspozycji mamy wiele ofert, na różnych platformach. Dobrym pomysłem są lekcje video „American English Pronunciation„. Prowadzący zajęcia przede wszystkim skupia uwagę nawet nie na zwroty i słowa, a odpowiednie ułożenie ust i wymawianie poszczególnych sylab i głosek. Bo tak naprawdę wszystko podczas nauki opiera się na fonetyce, czyli dźwiękach. Odpowiednio ułożony aparat mowy oraz zasady artykulacji głosek mają tu największe znaczenie. Czy jednak takie lekcje zapewnią nam poprawną wymowę? To zależy od naszej determinacji i chęci nauki. Wymowa amerykańska jest dość specyficzna, jednak osłuchanie się z nią sprawia, że nauczymy się jej szybciej niż nam się wydaje.

Metody nauki akcentu amerykańskiego

Chcesz się nauczyć akcentu amerykańskiego? Na pewno, w końcu po to tu dziś jesteś. Obcy akcent jak się okazuje nie jest wcale trudny do opanowania. jednak warto kierować się sprawdzonymi metodami, aby szybciej osiągnąć swój cel. Przede wszystkim warto używać amerykańskich wyrażeń. Amerykanie uwielbiają idiomy, które są najlepszym środkiem na wyrażenie siebie. Dlatego słuchaj i naśladuj. Dzięki temu szybciej będziesz mówić z odpowiednim akcentem. Kolejna dobrą metoda jest naśladowanie. To doskonała technika, która pozwala wyłapać wszystkie niuanse językowe. Na początek dobrym pomysłem jest zapisywanie usłyszanych słów fonetycznie, czyli tak jak je słyszymy. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na odpowiednim układzie akcentu. Poza tym podczas nauki warto zamienić dźwięki T na D, gdy występują pomiędzy dwiema samogłoskami. Jeśli zaś w słowie występuje R i ma sobie spółgłoskę, skup się na tym, jak powinno brzmieć R. Jeśli chcesz brzmieć po amerykańsku, skup się także na końcówkach w takich wyrazach jak np. military, library. Warto wymawiać je dokładnie i starannie, aby wybrzmiała ich końcówka -ary. To bardzo ważne, jeśli chcesz faktycznie nauczyć się mówić po amerykańsku. To oczywiście jedynie kilka sugestii, które moga pomóc w nauce akcentu. Oczywiście, warto korzystać z wielu metod, aby jak najszybciej zacząć mówić jak native.

Podczas nauki języków obcych zwykle niewiele czasu poświęca się na akcent. A szkoda, co doskonale widać na przykładzie angielskiego. nauka różnych akcentów sprawia, że nie tylko będziesz w stanie porozumieć się płynnie z jego rodzimym użytkownikiem, ale także zostaniesz odpowiednio zrozumiany. Zatem, warto słuchać, ćwiczyć i warto się uczyć go, bez dwóch zdań.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]