Ciekawostki

Historia języka angielskiego

Język angielski jest najpopularniejszym językiem świata. Posługuje się nim 1,6 miliarda ludzi na całym świecie. To uniwersalny język międzynarodowy. Nie ma chyba miejsca na świecie, gdzie nie można by się w nim dogadać. Ale język angielski to nie tylko prosty sposób komunikacji. Niewiele osób wie, jak ciekawa jest historia języka angielskiego. Okazuje się, że język angielski od początku swoich dziejów nie rozwijał się w granicach jednego państwa. On zmieniał się i przekraczał granice krajów. Poznajmy zatem historię języka angielskiego.

Krótka historia języka angielskiego – początki języka

Historię języka angielskiego należy rozpocząć od 407 r. Wówczas Brytania została opuszczona przez wojska rzymskie. I została zdana na swych celtyckich mieszkańców. Wtedy zaczęły się inwazje plemion anglosaskich. Największy wpływ na język angielski miały trzy plemiona: to Anglowie, Sasi i Jutowie. W ciągu wieku Brytania została skolonizowana przez germańskich przybyszów. Jej skutkiem była germanizacja językowa. Wtedy tez powstał język staroangielski.

W tym czasie wykształciły się także trzy dialekty: anglijski, kentyjski i zachodniosaksoński. Co ciekawe, literatura staroangielska napisana jest w dialekcie anglijskim. Jednak do naszych czasów przetrwała w dialekcie zachodniosaksońskim. Język angielski ogromnie się zmieniał. Wydarzeniem, które miało duży wpływ na te zmiany była bitwa pod Hastings i śmierć króla Anglii Harolda. Miała miejsce w 1066 roku. Spowodowało to zmianę klasy panującej. I oczywiście języka. Zaczęto posługiwać się językiem francuskim. To on miał ogromny wpływ na powstanie języka średnioangielskiego i nowoangielskiego. Pierwszy z nich – język średnioangielski określany jest też jako middle english. Nowoangielski określany jest z kolei jako modern english. Następowały one po sobie. I każdy z tych etapów miał wpływ na współczesny język angielski. To w tym czasie pojawiło się wiele zapożyczeń słownictwa. To właśnie język francuski jest odpowiedzialny za zmiękczenie angielskiego. Dzięki temu angielski nie jest tak twardy jak język niemiecki.

Kolejnym etapem w historii języka angielskiego był Renesans. Rozpoczął się okres języka nowoangielskiego. Wpływ na rozwój języka miało też niewątpliwie wynalezienie druku. A w związku z tym rozpowszechnienie słowa pisanego. Ogromne znaczenie dla języka ma też słownik napisany przez S. Johnsona. To on przyczynił się do usystematyzowania pisowni języka angielskiego. To właśnie wtedy nastąpiła fala zapożyczeń z innych języków. Między innymi z łaciny i greki oraz języka portugalskiego.

Wojna stuletnia zakończyła panowanie francuskie na Wyspach Brytyjskich. Wtedy język angielski wrócił do łask. Został mu przywrócony status języka wyższych sfer. Takim zastrzykiem dla niego energii stał się rozwój literatury. Ogromny wpływ na to miał Wiliam Szekspir i jego twórczość. Dzieła Szekspira miały ogromny wpływ na kształtowanie się języka. To ten wybitny twórca stworzył wiele nowych słów. Od tego etapu mówimy o nowożytnym języku angielskim.

Warto przeczytać: W których krajach język angielski jest językiem urzędowym?

Imperium Brytyjskie – nowy etap języka angielskiego

Powstanie Imperium Brytyjskiego to bardzo ważny moment dla języka. To najlepszy okres ekspansji języka angielskiego. Podbój państw sprawił, że wzrósł prestiż tego języka. Wtedy właśnie rozpowszechniła się nauka języka angielskiego. I trwa ona do dziś. Na początku XX wieku Wielka Brytania rządziła 1/4 świata. Od Azji po Afrykę. Miała pod swoją władzą aż 400 milionów nowych, zależnych podmiotów. Brytyjski kolonializm sprawiał, że język angielski rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Powstały też jego lokalne dialekty. Stąd powstały rożne odmiany języka. Każda z nich jest specyficzna. I możemy w nich odnaleźć wiele zapożyczeń z innych języków.

Współczesny język angielski

Co ciekawe, język angielski wciąż się rozwija. Powstają nowe słowa i pojęcia. To język powszechnie używany dosłownie wszędzie. Jest międzynarodowym językiem biznesu i nowoczesnych technologii. Szacuje się, że w ciągu roku powstaje ok. 1000 nowych wyrazów. To ogromne tempo rozwoju języka.

Warto wiedzieć, że język angielski jest językiem ojczystym dla 341 milionów ludzi. W wielu krajach uznawany jest za język oficjalny. To Anglia, USA, Nigeria czy Malta. W każdym z tych miejsc obserwujemy inne akcenty i dialekty. Ale to wciąż język angielski. Każda z odmian angielskiego może się różnić nieco wymową i słownictwem. Ale podstawy gramatyki są wszędzie takie same.

Skąd bierze się taka popularność języka angielskiego? Wiele osób upatruje ją w prostej strukturze, gramatyce i wymowie. Dla niektórych jest to najprostszy język świata. Bo jest logiczny i intuicyjny. Jak każdy język germański. Mało osób wie, że język angielski to język germański. Należy do jego zachodniej grupy. I jest najpopularniejszym wśród swej rodziny językowej.

Jak widać język angielski ma bardzo ciekawą historię. To najpotężniejszy język świata. Wyparł łacinę i na stałe utrwalił się w naszej świadomości. Dlatego dziś znajomość języka angielskiego jest oczywista. Trudno dziś funkcjonować bez jego znajomości. W każdym aspekcie życia. Nie tylko prywatnym, ale i zawodowym. Nie trzeba więc nikogo przekonywać jak ważna jest nauka języka angielskiego. Dziś języka angielskiego uczy się 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. Warto do nich dołączyć.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]