
Dlaczego język angielski jest językiem międzynarodowym?
Brak znajomości języka angielskiego w XXI wieku to powód do wstydu. Angielszczyzna jest na tyle rozpowszechniona i używana na co dzień, że praktycznie nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak wielki jest jej wpływ na nasze życie. Dzieci zaczynają chłonąć język angielski już w przedszkolach, zaś następnie język ten towarzyszy im przez całą edukację, dzięki czemu można zakładać, że każde dziecko w Polsce zna choćby podstawy angielskiego. Nie inaczej jest z dorosłymi, wśród których absolutne minimum stanowi znajomość takiego słownictwa jak „hello” czy „thank you”. Ale skąd się wzięła popularność angielskiego na świecie? I dlaczego tak wielką rolę zaczyna odgrywać zawód: tłumacz angielski?
Język angielski – język z największą liczbą użytkowników na świecie!
Wprawdzie statystyki wskazują, że najczęściej używanym językiem na świecie jest chiński (w różnych wariantach), zaś na kolejnych miejscach na podium plasują się hiszpański i angielski, to jednak warto zauważyć, że bardzo często dane skupiają się wyłącznie na osobach znających język jako język ojczysty lub jako drugi język. Jednak w skali globalnej liczy się nie tylko liczba rzeczywistych użytkowników, lecz także rozpowszechnienie – a jeśli patrzeć na to w ten sposób, to język angielski naprawdę króluje, bowiem liczbę osób rozumiejących język w mniejszym lub większym stopniu szacuje się na niemal 1,5 miliarda!
Czemu angielski jest aż tak rozpowszechniony?
Aby zrozumieć powody, dla których język angielski jest aż tak powszechny na świecie, a każdy tłumacz angielski ma coraz więcej pracy, warto spojrzeć na cztery aspekty, które doprowadziły do anglojęzycznej dominacji:
Historia Wielkiej Brytanii jako największego kolonizatora na świecie
Nie da się ukryć, że istnienie Imperium, nad którym nigdy nie zachodziło słońce, doprowadziło do wszechobecnej dziś znajomości języka angielskiego. Wszelkie ziemie zarządzane przez Brytyjczyków były podporządkowane anglojęzycznej władzy – i co niezwykle ważne, to właśnie język angielski był w stanie spoić narody. Najlepszym przykładem tego typu wpływu są Indie, w których włada się ponad 415 językami lokalnymi.
Wpływ rozwoju amerykańskich technologii
O wpływie amerykańskiej techniki nie trzeba nikogo przekonywać – każdy tłumacz angielski wie, że to właśnie w Stanach Zjednoczonych wydaje się najwięcej patentów, zaś takie współczesne firmy jak Google, Facebook czy Apple narzucają tempo rozwojowi światowej techniki. Jednak źródeł amerykańskiej dominacji należy doszukiwać się znacznie wcześniej, niż powstanie Internetu czy firmy Apple. Już przed II Wojną Światową Stany Zjednoczone aspirowały do roli hegemona, zaś po 1945 r. całkowicie zawładnęły światowymi rynkami.
Kultura
Każdy, kto chce obejrzeć bez tłumaczenia angielski film, musi znać język angielski na poziomie komunikacyjnym. Hollywood już w pierwszych latach swojego istnienia całkowicie zdominowało światowy przemysł kinematograficzny – sprawiając, że w latach 20. aż 90% produkcji w europejskich kinach było wytwarzane przez amerykańskich twórców. Nie inaczej jest dzisiaj: chociaż odczuwalne są trendy europejskiego kina niezależnego, to jednak największe produkcje wciąż tworzone są przez amerykańskich producentów. To anglojęzyczni aktorzy są ikonami kina, zaś największym marzeniem każdego w tej branży jest zdobycie uznania… Amerykańskiej Akademii Filmowej, która co roku wręcza Oskary.
„We’re all living in America”
Wprawdzie język angielski wywodzi się z Wielkiej Brytanii, jednak współcześnie coraz bardziej kojarzony jest ze Stanami Zjednoczonymi. Każdy, kto potrzebuje tłumaczenia angielski wie, że to właśnie USA dyktują tempo – a cały świat od wschodu do zachodu pogrąża się coraz bardziej w amerykańskiej kulturze. Wcześniej tłumaczenia angielski dotyczyły wyłącznie literatury, później zaś przeniosły się w sfery technologii i kultury masowej. I nawet dziś, kiedy spojrzymy w swój rytuał dnia, zobaczymy, że żyjemy „bardziej po amerykańsku”. Oglądając serial na platformie Netflix czy popijając kawę ze Starbucksa podkreślamy tylko, że od wpływu amerykańskiej kultury nie da się uciec.
I tylko rodzi się pytanie: mówimy po angielsku, bo fascynujemy się amerykańską kulturą, czy może na odwrót: ekscytujemy się kulturą, bo mówimy po angielsku?
Jeśli chodzi o tłumaczenia angielski jest najczęściej używanym językiem obcym na świecie. Ale dlaczego język angielski osiągnął taki status? I dlaczego tłumacz angielski to aż tak istotna profesja?

Nazywam się Heronim Woźniak i pochodzę w Krakowa, gdzie mieszkam i pracuję. Czytanie książek i pisarstwo fascynowało mnie od dziecka. Dzięki temu zdobyłem doświadczenie i praktykę w pisaniu. Od ponad 5 lat pracuję jako copywriter i sprawia mi to niesamowitą przyjemność. Interesuję się filmem i dobrą książką, którym poświęcam każdą wolną chwilę. W przypadku pytań chętnie pomogę i odpowiem na wszystkie pytania związane z moją pracą. Poza pracą i filmem, uwielbiam również długie spacery z moim psem.