Ciekawostki

Brexit a studia w Anglii. Co się zmieni?

Wielokrotnie podejmowany przez światowe media temat może odbić się na edukacji. Kwestia Brexitu i studiów w Anglii może okazać się kluczowa dla wszystkich obcokrajowców, którzy planowali podjąć naukę na jednym z tamtejszych uniwersytetów.

Ewentualne wyjście Anglii z szeregów Unii Europejskiej, czyli szeroko omawiany Brexit nie jest równoznaczny ze zmianą tamtejszego systemu edukacji i zasad działania uniwersytetów. Najważniejszą informacją dla kandydatów powinien być fakty, że poziom nauki i jakość oferowanych usług przez szkoły nie ulegnie żadnym zmianom. Jest to szczególnie istotne dla obcokrajowców, którzy mają w planach kontynuację kształcenia na angielskich uczelniach. Konkluzja z tego jest następująca: Brexit, a studia w Anglii nie będą miały ze sobą nic wspólnego.

Kiedy w przestrzeni publicznej zaczęły się pojawiać przecieki na temat rzekomego wyjścia Anglii z szeregów Unii Europejskiej, sporym strachem ogarnięcie zostali absolwenci tamtejszych szkół, którzy obawiali się o utratę ważności swoich dyplomów. W tym względzie również się nic nie zmieni – będą one ważne zarówno na terenie całej Wielkiej Brytanii, jak również w innych krajach.

Brexit a pożyczka na studia w Anglii

Wśród obcokrajowców udających się na angielskie uczelnie, w tym również Polaków, niezwykle popularna jest oferowana przez rząd pożyczka. Dzięki niej możliwa jest spłata wysokiego czesnego,
a także uzyskanie środków potrzebnych na życie. Dobrą wiadomością jest fakt, że ewentualny Brexit również nie będzie miał na to wpływu – zasady i warunki udzielania pożyczki pozostaną niezmienne.

Przykładem może być sytuacja, kiedy obcokrajowiec dostał się na studia w Anglii w 2018 roku i złożył wniosek o otrzymanie pożyczki, która przez tamtejszy rząd zaakceptowana do użytku jest
do 2019 roku. Ale co w przypadku, gdy po otrzymaniu środków, w 2020 roku okaże się, że wskutek wyjścia z szeregów Unii Europejskiej zmienią się warunki co do finansowania czesnego?
Wówczas Brexit nie ma wpływu na tę dziedzinę studiów w Anglii z dwóch powodów:

Prawo w Anglii nie działa wstecz. W przypadku podpisania umowy o udzielenie dofinansowania, nie ma żadnej możliwości, aby środki nie trafiły na konto studenta.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, pożyczka zostanie udzielona na wszystkie lata nauki.

Brexit i wzrost opłat za studia w Anglii?

Brak jakichkolwiek zmian w kontekście udzielania pożyczek na potrzeby czesnego może jednak zostać zatarty przez potencjalny wzrost rocznych opłat z tytułu nauki w Anglii. Choć ewentualne wyjście z szeregów Unii Europejskiej nie będzie oznaczało, że studenci, którzy rozpoczęli naukę w 2019 roku będą obwarowani innymi zasadami i ustaleniami, to potencjalne zmiany strukturalne mogą przyczynić się do konieczności powiększenia stawek czesnego.

Wszystko tak naprawdę zależy od czasu. Jeżeli ostatecznie kraj postanowi przyjąć swoje zasad i odejść od UE, Brexit nie powinien znacząco wpłynąć na studia w Anglii, choć w porównaniu z obecnym stanem rzeczy, może dojść do kilku zmian. Nie ma jednak obaw przed tym, że obcokrajowcy będą musieli liczyć się na przykład z innym sposobem przyjmowania czy rekrutacji. Co prawda aspekt finansowy jest niezwykle ważny, lecz niewykluczone, że i na ten fakt zostanie wprowadzone oddzielne rozwiązanie.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]